Dandu califica Mircestiul in turul II al Cupei Romaniei. Impresii de la alte trei jocuri disputate miercuri

0 Comments 📁 Liga 3, Liga 4 🕔10.August 2017

Campioana Unirea Mircesti a reusit, ieri, sa treaca in primul tur al Cupei Romaniei de CSM Pascani, scor 2-1, la capatul unui joc dominat de baietii lui Tibi Beceru, cu nou venitul Andrei Dandu in rol de erou.

Fostul atacant al Unirii Ruginoasa a marcat golul calificarii la zece minute distanta de startul reprizei a doua, in conditiile in care Pascani a condus prin golul inscris de Daniel Macovei (12′), fiind egalata inainte de a intra la vestiare.

Chirila a restabilit egalitatea pentru gazde, in formula de start gandita de Beceru regasindu-se si tanarul Ionut Garbea, cel mai scump jucator transferat in aceasta vara de o echipa din Liga a 4-a, Iasi.

Andrei Dandu, dupa incheierea intalnirii: “A fost un joc frumos, cu mai multe ocazii clare ale echipei noastre si un rezultat meritat datorita efortului depus de Mircesti impotriva unui adversar cu multi tineri in lot, proaspat reveniti din cantonament. Tin sa le multumesc sustinatorilor care au venit la teren si speram ca de la meci la meci sa crestem in joc, iar la final sa ne atingem obiectivele propuse!

Unirea Mircesti: Nacut, Darea, Beceru, Radu, Bucovanu, Chelaru, Puscasu, Valeanu, Garbea, Cruceanu, Dandu.

Rezerve: Nour, Dragota, Gaciu, Chirila, Atanasoaie si Ursuleasa.

CSM Pascani: Anton, Ungureanu, Corniciuc, Hutanu Ioan, Hutanu Alin, Rusu, Nutescu, Balasa, Patrascu, Macovei, Ignea.

Rezerve: Dragan, Maciu, Diaconescu, Buhalniceanu, Grigoroaia, Lupu, Buruiana.

CSM Poli Iasi U19-Flacara Erbiceni 2-2

In Copou, proaspat castigatoarea a Brasov Cup, CSM Politehnica Iasi U19, a realizat un meci bun in fata unei pretendente la castigarea titlului, Flacara Erbiceni. Fara Cristi Ungureanu in lot, antrenorul Stiintei Miroslava pregatind jocul cu Dacia Unirea Braila la ora respectiva, Erbiceni a marcat prima printr-un alt atacant foarte valoros, Marian Cretu.

Copiii lui Gelu Paveliuc si-au revenit destul de rapid, punctand in doua randuri prin Andres Brandusa si Denis Ifimie. Scorul final avea sa fie stabilit de fundasul lateral stanga al Flacarei, Mihai Ciobotaru, jucator care a evoluat la Viitorul Harlau in editia precedenta de campionat.

Erbiceni putea parasi terenul victorioasa, insa stalpul portii adverse a avut un cuvant important de spus in pastrarea unui 2-2 echitabil, daca e sa privim desfasurarea de forte.

Viitorul Harlau-Progresul Deleni 3-0

Dan Lungu, antrenorul Harlaului, pregateste terenul pentru un nou transfer! Nici bine nu a luat Ionut Garbea microbuzul spre Mircesti, ca la Harlau a inceput sa scoata capul afara un alt jucator tanar, autor al unui hat-trick in amicalul consumat miercuri dupa-amiaza pe Stadionul Tineretului Ing Gheorghe Costache.

Gabriel Todiras, unul dintre cei pustii adusi de Lungu de la echipa de juniori pentru a acoperi gaurile din lot, a intrat in “radarul” duminiciipetarla.

Victoria Letcani-Unirea Scanteia 1-3

Ceva mai aproape de Iasi, la Letcani, Unirea Scanteia s-a impus cu 3-1 in fata Victoriei, intr-un meci in care Florin Croitoru a apelat in prima parte exclusiv la jucatori tineri ce vor ramane pe Abator in lotul Stelei Magice. “Artileria grea”, viitorii jucatori ai Letcaniului, au intrat abia dupa minutul 60. La Scanteia a intrat pe teren si antrenorul Gabi Tacutanu, iar un portar a fost reprofilat in jucator de camp.

S-au mai jucat alte 20 de minute dupa incheierea primelor 90, Victoria Letcani restabilind egalitatea, 3-3, pe un fond vizibil de oboseala a oaspetilor.

Ionut Radeanu (2), Ovidiu Doroftei (55) si Giani Obreja (70), dintr-o lovitura de la aproximativ 25 de metri, au fost puncheurii echipei pregatite de Gabi Tacutanu.

Giani Obreja este un jucator venit in aceasta vara la Scanteia. Acesta a mai evoluat pentru Unirea in Liga a 5-a, ultima echipa la care a jucat fiind Pajura Husi (Liga 4, Vaslui).