Duminica pe tarla

Fotbalul judetean si povestile sale

Blog

Avancronica etapelor 7 (Seria I, Seria II) si 8 (Seria III) ale Ligii a 5-a

0 Comments 📁 Liga 5 🕔29.September 2017
Avancronica etapelor 7 (Seria I, Seria II) si 8 (Seria III) ale Ligii a 5-a

La sfarsitul acestei saptamani se va derula o noua etapa din cele trei serii ale Ligii a 5-a Iasi, lupta la varf fiind echilibrata in Seriile II si III, in timp ce Avantul Golaiesti s-a distantat la 5 puncte de ocupanta locului secund in Seria I. Tibanesti, cu o restanta, s-ar putea apropia la  doar trei lungimi.

Echipa lui Catalin Tamazlacaru are o misiune foarte usoara in aceasta runda in fata Astra Raducaneni, partida in care, cel putin pe hartie, se pune doar problema scorului cu care va castiga Golaiestiul.

Gazdele au o medie de 5 goluri inscrise per meci, in timp ce Raducaneniul efectueaza aceasta deplasare cu o aparare ciuruita (20 de goluri in 5 meciuri). Raducaneni si Ciurbesti, ambele cu cate un punct, sunt singurele echipe din Seria I care s-au intersectat cu victoria pana acum.

Bosia-Tibanesti si Ciortesti-Tibana sunt celelalte doua jocuri interesante ale etapei a 7-a a Ligii 5, Seria I.

Seria I

Avantul Golaiesti – Astra Raducaneni
Viitorul Ciortesti – Unirea Tibana
Prutul Prisacani – A.S. Tutora
Vointa Bosia – Fulgerul Tibanesti 2016
Vointa Voinesti – A.S. Ciurbesti

CLASAMENT: 1. Golaiesti 18p, 2. Ciortesti (13), 3. Tibanesti (12), 4. Tibana (9), 5. Prisacani (9), 6. Voinesti (7), 7. Tutora (7), 8. Bosia (4), 9. Raducaneni (1), 10. Ciurbesti (1).

In Seria II, Genotur Belcesti a produs surpriza in runda precedenta (victorie la Plugari) si acum are sansa de a scoate alte 3 puncte in compania unui adversar ce nu a contat in clasament in primele 6 meciuri ale sezonului, AFC Movileni.

Plugari are viata grea la Gropnita, iar o eventuala victorie a gazdelor va produce rocada intre cele doua formatii. Holboca-Romanesti prezinta iarasi interes, in timp ce AS Poly 2014 Iasi va da piept cu o echipa modesta, ACS Sportul Studentesc Iasi.

Seria II

AS Genotur Belcesti – A.F.C. Movileni
Viitorul Braesti – Vointa Bivolari
Construct Press Gropnita – Viitorul Plugari
A.S. Poly 2014 Iasi – A.C.S. Sportul Studentesc Iasi
AS Holboca – Gloria Romanesti

CLASAMENT: 1. Poly 2014 16p, 2. Plugari (15), 3. Gropnita (13), 4. Holboca (11), 5. Belcesti (9), 6. Bivolari (7), 7. Romanesti (7), 8. Sportul Studentesc Iasi (6), 9. Braesti (3), 10. Movileni (0).

Boureni-Tatarusi, Topile-Miroslovesti, Harmanesti-Helesteni si CSM II Pascani-Al. I. Cuza sunt cele patru jocuri din cadrul Seriei III de la care voi reveni cu informatii, luni, 2 octombrie.

Seria III

Avantul Todiresti – Recolta Contesti
Romwatt Harmanesti – Spicul Helesteni
A.S.S. Zimbru Boureni – Avantul Tatarusi
Viitorul 2014 Halaucesti – Progresul Deleni
N.G. Topile – Biruinta Miroslovesti
CSM II Pascani – Unirea Al. I. Cuza
Viitorul Muncel – Siretul Stolniceni-Prajescu

CLASAMENT: 1. Boureni 18p, 2. Todiresti (18), 3. Stolniceni-Prajescu (16), 4. Deleni (15), 5. Miroslovesti (14), 6. Muncel (11), 7. Tatarusi (10), 8. Helesteni (10), 9. Halaucesti (9), 10. Harmanesti (7), 11. Topile (4), 12. CSM II Pascani (4), 13. Unirea Al. I. Cuza (3), 14. Contesti (2).

Share this article with friends

No Comments

Sorry, No Comments, Yet !

There are no comments for this article at this moent, but you can be first one to leave a comment.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *