Miroslava leaga in premiera doua rezultate pozitive

0 Comments 📁 Liga 2 🕔30.September 2017

Stiinta Miroslava a reusit sa acumuleze 4 puncte in clasament in urma duelurilor cu CS Balotesti (2-1 in deplasare) si CS Afumati (0-0, “acasa”) si se afla la o victorie distanta de prima echipa pozitionata deasupra liniei rosii a clasamentului, Metaloglobus. Este pentru prima data cand echipa ieseana izbuteste sa lege doua rezultate pozitive la rand, dupa succesul de la Metaloglobus care, insa, nu a fost dublat de un meci bun in runda urmatoare.

Raul Avram a revenit in poarta Stiintei si a facut-o foarte bine, respingand in prima faza o minge trimisa periculos, sub bara, de Burlacu (13). Avram a scos in-extremis executia jucatorului oaspetilor, de pe 16 metri.

Dupa alte zece minute, Vasile Stefan a reluat din foarfeca peste tranvsersala portii.

Forcingul oaspetilor a continuat printr-o dubla ocazie, in minutul 29, cand Vlad si Burlacu, ambii prin lovituri de cap, l-au evidentiat pe goalkeeperul Stiintei.

Chindris (31) a acoperit o greseala comisa in aparare de Savoaia (pasa inapoi la portar), tabela de la Uricani ramanand intacta la capatul primei parti.

Repriza secunda a debutat cu un sut moale expediat de Alexandru Marin, urmat de Taciuc, blocat de Croitoru.

Cu un sfert de ora inainte de final, Chindris a irosit cea mai importanta ocazie de gol a formatiei pregatite de Cristi Ungureanu. Fundasul Stiintei a reluat putin peste poarta din 6 metri, la o centrare foarte buna a capitanului George Maxim.

UTA Arad (10p), Stiinta Miroslava (8), Foresta Suceava (7), Luceafarul Oradea (6) si CS Balotesti (6) sunt echipele care ocupa locuri retrogradabile dupa consumarea etapei a 10-a din esalonul secund.

Miroslava: R. Avram – G. Maxim (cpt.), Andr. Chindriş, Mateciuc, Cerneuţanu, Cărăruş, Săvoaia, Asăvoaei, Căinari, Taciuc, Al. Marin
Rezerve: Turiţă – Agrigoroaei, H. Crişan, Izmană, Buhăcianu, Ed. Sandu, Corban
Antrenor: Cristian Ungureanu

Au mai evoluat pentru Stiinta: Izmana (Asavoaiei 59), Corban (Cainari 77) si Buhacianu (Cararus 84).

Afumaţi: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Vas. Olariu, Perju, D. Burlacu, Rz. Avram, Vlada, Şt. Vasile, Mug. Dedu
Rezerve: Obretin – Baniţă, Burnea, Alin Zaharia, Buduroi, Vas. Nicolae, Tudorache
Antrenor: Vasile Neagu

Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); Asistenţi: Adrian Mărginean (Aiud) şi Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare).

Stadion: Comunal (Uricani)

Cronica realizata pe baza celor relatate pe liga2.ro.