Gropnita a invins “lanterna rosie” a Seriei a II-a

0 Comments 📁 Liga 5 🕔08.October 2017

Construct Press Gropnita si-a respectat statutul de favorita in deplasarea de la Movileni si a castigat cu 4-1 in fata unui adversar care nu a reusit sa acumuleze nici macar un punct in cele 8 etape scurse de la startul campionatului pana acum. Gropnita (19p) se inscrie astfel in lupta pentru suprematia Seriei a II-a a Ligii a 5-a, Iasi, acolo unde o gasim pe primul loc, cu 3 puncte mai multe, pe AS Poly 2014 Iasi (22p). Pe 3 se afla Viitorul Plugari, cu un total de 15 puncte.

Gropnita a fost castigatoarea unui meci de o factura slaba, in care gazdele nu au fost capabile sa emite pretentii intr-un derby zonal. Arbitrul Catalin Chislea a fluierat startul mai tarziu decat era programat, ora 11:00, din cauza faptului ca terenul era neregulamentar (lipseau steagurile de la coltul terenului).

EVOLUTIA SCORULUI

Laurentiu Emanuel Tudose a deschis scorul in minutul 11, 0-1.

Marius-Sebastian Rusu (70) si acelasi Tudose (75) au dus scorul la 0-3 intr-un interval de doar 5 minute.

Singurul gol al gazdelor a fost reusit, un minut mai tarziu, prin Stefanel Ionescu.

Scorul final a fost stabilit, in minutul 77, de Marius Sebastian Rusu, de asemenea autor al unei duble.

AFC Movileni: Ionescu, Cojocaru, Corduneanu, Prisaciuc, Irimita, Caunica, St. Ionescu, Vasilache, Seghedin, Doboseriu.

Rezerve: Simon, Cascaval, Agapiei, Scurtu, Crudu.

Construct Press Gropnita: Mihai Ipate, Ionut Ipate, Rusu, Badic, Burdea, Mazuru, Voia, Iacob, Tudose, Miturca, Grecu.

Rezerve: Leahu, Stoica, Lupu.