Tibanesti mai adauga 3 puncte in clasament, asteptand decizia AJF-ului privind partida cu Bosia

0 Comments 📁 Liga 5 🕔08.October 2017

Fulgerul Tibanesti 2016 a castigat la limita partida de pe teren propriu cu Vointa Voinesti, scor 1-0, inainte ca AJF Iasi sa decida soarta punctelor din meciul disputat de gazdele de duminica in deplasarea de la Bosia (1-0, rezultatul de pe teren).

Tibanesti-Voinesti a fost un meci frumos, disputat pe o burnita si pe un vant foarte rece. Pe parcursul celor 90 de minute s-au consemnat ocazii de ambele parti, cu mentiunea ca formatia gazda si le-a creat pe cele mai clare, obtinand in cele din urma o victorie meritata.

Singurul gol al intalnirii de la Tibanesti a fost marcat din penalty, la mijlocul primei reprize, de Catalin Cioata.

Fulgerul a tratat meciul in inferioritate numerica din minutul 70, cand Vlad Munteanu a fost eliminat de centralul Rares Darabana pentru cumul de cartonase.

Cu acest nou succes inregistrat in campionat, Tibanestiul (18 p) ramane relativ aproape de primele doua echipe care conduc clasamentul Ligii 5, Seria I: Avantul Golaiesti (24p) si Viitorul Ciortesti (19p). Tibanesti are un meci mai putin disputat si o partida castigata cu 1-0 la Bosia, insa al carui rezultat final urmeaza sa fie stabilit in saptamana care sta sa inceapa.

Fulgerul Tibanesti 2016: Moraru, Sacrieru, Cioata, Dragan, Zaharia, Hoarta, Ghirvan, Munteanu, Stoica, Ionescu, Hrib.

Rezerve: Bejan, Voinescu, Budis.

Vointa Voinesti: Pavel, Odobasa, Dobreanu, Cozma, Crup, Marin, Tiuga, Scafaru, Hriscu, Artene, Morosanu.

Rezerva: Bors.

Arbitru principal: Rares Darabana; arbitri asistenti: Paul Cojocaru, George Nistorel. Observator: Laurentiu Mihalcut.