Kerezsy incepe in forta pe banca Miroslavei: prima victorie pe teren propriu, 2-1 cu Satu Mare!

0 Comments 📁 Liga 2 🕔14.October 2017

La primul sau meci ca antrenor al Miroslavei, Adrian Kerezsy a optat pentru fostul sau elev, Jan Turita, din perioada in care actualul portar al Stiintei Miroslava intra pentru prima data in contact cu fotbalul. Acesta a fost si primul meci in care portarul adus de la Pascani a imbracat tricoul nou-promovatei Stiinta Miroslava intr-un meci oficial.

Miroslava si-a dominat adversarul in primele 45 de minute, cand Taciuc (14) si Alexandru Marin (21, 23) s-au aflat in postura de finalizare, insa fara a perfora poarta aparata de Florin Muntean.

Taciuc a trimis in bratele portarului Olimpiei, dupa un voleu expediat din 11 metri, pozitie laterala, din centrarea lui Cosmin Nemtanu.

Apoi, Marin a continuat asaltul iesenilor printr-o lovitura imprecisa de cap, urmata de sut pe directia portarului, intr-o situatie iminenta de gol (3 metri).

Spre finalul reprizei, Lusamba a trimis unul dintre putinele suturi spre poarta ale echipei vizitatoare.

Golurile au inceput sa apara dupa reluare. Alexandru Izmana (55) a deblocat tabela de la Uricani cu un sut direct in vinclu.

Avantajul Miroslavei a durat foarte putin, pana in minutul 70, cand, contrar cursului jocului, Pop a avut o executie similara cu cea a lui Izmana, din lovitura libera.

Miroslava a lovit decisiv cu un sfert de ora inainte de final, prin Alexandru Marin, care a convertit in gol o pasa primita de la Valentin Buhacianu. Co-autorul golului de 2-1 intrase cu un minut inainte in locul lui Eduard Sandu.

Ştiinţa: Turiţă – Cerneuţanu, Andr. Chindriş, Seb. Bucur, Agrigoroaei, Cărăruş, Izmană, Taciuc, Ed. Sandu, Nemţanu, Al. Marin (cpt.)
Rezerve: R. Avram – G. Maxim, Ambrosie, Săvoaia, Asăvoaei, Buhăceanu, Corban
Antrenor: Adrian Kerezsy

Au mai evoluat pentru Stiinta: Corban (Nemtanu 57),  Ambrosie (Bucur 65), Buhacianu (Sandu 74).

Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Hlinca, Cr. Munteanu, Fl. Achim, Villand, D. Muntean (cpt.), Lusamba, D. Lukacs, R. Rus, Bura
Rezerve: Şuta – Miholca, Jurj, Vas. Pop, Cubaş, D. Vincze, Copaci
Antrenor: Zoltan Ritli

Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud); Asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Iulian Cătălin Brînză (Botoşani).

Stadion: Comunal (Uricani)