Avantul Golaiesti se impune clar in derby-ul cu Ciortesti

0 Comments 📁 Liga 5 🕔15.October 2017

Avantul Golaiesti s-a impus clar, scor 4-1, in derby-ul Seriei I a Ligii a 5-a, cu Viitorul Ciortesti, si ia o optiune serioasa pentru castigarea campionatului, in conditiile in care doar Fulgerul Tibanesti, aflata la 6 puncte distanta acum, dar si un meci mai putin disputat, ar putea deranja in lupta la varf. Ciortesti, Prisacani si Tibanesti se vor bate pentru locul 2, care duce la baraj, daca Fulgerul nu invinge in restanta cu AS Tutora.

Avantul Golaiesti – Viitorul Ciortesti 4-1 (2-1)

Marcatori: Eduard Pandele (19), Cristi Postolache (40), Adrian Dobre (49), Vasile Cojocaru (61) / Andrei Tonegaru (43)

Jocul de la Golaiesti a fost dominat cap-coada de gazde si, in ciuda diferentei de trei goluri inregistrata la final, lucrurile puteau evolua si mai urat pentru Ciortesti, care nu a putut stopa apetitul ofensiv al echipei ce promova anul trecut in Liga a 4-a.

Scorul primei reprize a fost 2-1 atat la numarul de goluri, cat si la bare, cu precizarea ca Golaiestul a avut doua goluri anulate pentru motiv de ofsaid, ambele in repriza a doua.

Avantul Golaiesti: Lupu, Tautu, Hadarag, Ivan, Ciobanu, Dobre, Tamazlacaru, Postolache, Cojocaru, Negoita, Pandele.

Rezerve: Negoita Ionut, Negoita Cristi, Bechet, Cazacu.

Viitorul Ciortesti: Bostan, Nechifor, D. Postolache, Scoica, Acojocaritei, Turcanu, Butu, Tonegaru, Alexa, Basarab, Albei.

Rezerve: Anghel, Munteanu, Amariei, Parfene, Bordeianu.

Arbitru principal: Vlad Trifan; arbitri asistenti: Andrei Constantin Diaconu, Andrei Gastescu.