Liga Elitelor U19 | CSM Poli Iasi a obtinut prima victorie. LPS a fost invinsa de CSS Targoviste

0 Comments 📁 Stiri 🕔15.October 2017

CSM Politehnica Iasi s-a impus in primul meci din cadrul Ligii Elitelor U19 (faza grupelor), 4-3 in fata lui ACS Viitorul Arges Alexandru Duminica, gratie unei prestatii exceptionale avute in prima parte a jocului disputat in Copou.

Baietii lui Gelu Paveliuc s-au jucat cu focul in repriza a doua, dominata de formatia oaspete, in conditiile in care, la pauza, CSM Poli Iasi avea avantaj de trei goluri (scor 4-1).

Alexandru Zaharia (2′), Vlad Danale (23′, 25′) si Radu Ciobanu (29′) i-au oferit lui Poli un avantaj consistent, 4-0 in prima jumatate de ora, revenirea pitestenilor, care nu s-a materializat cu punct(e) in clasament Seriei Est, fiind realizata cu ajutorul lui Codrut Prodanel (45′), Alexandru Duminica (56′) si Marcel Stanciu (64′).

Saptamana viitoare, sambata, 21 octombrie, CSM Poli Iasi U19 se va deplasa la Voluntari pentru partida din cadrul etapei a doua.

CSM Politehnica Iasi U19: Teodor Axinte – Dragos Tibucanu, Radu Ciobanu, Lucian Paraschiv, Bogdan Balint, Alexandru Georgita, Robert Dodan, Vlad Danale, Denis Iftimie, Alexandru Zaharia, Teodor Chirila.

Rezerve: Stefan Tarnovanu, Robert Vieriu, Cristian Gramatic, George Mihai Armeanu, Valentin Gheorghiu, Andrei Stefan Bigu, Eduard Chimu.

Antrenor: Gelu Paveliuc. Preparator fizic: Cezar Honceriu. Antrenor portari: Ioan Cimpeanu. Sef centru Juniori: Marian Moldovan.

ACS Viitorul Arges Alexandru Duminica: Costin Soare – Mihai Ion, Alexandru Duminica, Vlad Ciorba, Adrian Ungur, Antonio Stan, Robert Iote, Codrut Prodanel, Razvan Ivan, Eduard Feraru, Robert Trasca.

Rezerve: Alexandru Nicolae, Marcel Stanciu, Ionut Murgu.

Antrenor: Catalin Oprea. Delegat: Gheorghita Duminica. Maseur: Constantin Florea.

Arbitru principal: Sergiu Mavriche (Bacau); arbitri asistenti: Alexandru Craciun (Onesti), Claudiu Lucaci (Bacau). Observator: Bogdan Ailioaie (Comanesti).

CSS Targoviste – LPS Iasi 4-3

La Targoviste, LPS Iasi a pierdut in fata lui CSS cu scorul de 4-3, in ciuda faptului ca elevii lui Dorel Stafie conduceau la pauza cu 3-2. Totul la capatul unui joc spectaculos, in care gazdele au condus cu 2-0, incasand ulterior trei goluri, pentru ca intr-un final sa puna mana pe toate cele 3 puncte puse la bataie, datorita unei reprize secunde mai bune.

Pentru LPS Iasi au marcat Alin Gulai (autor a unei duble) si Vasilica Vladeanu.

Etapa viitoare, LPS Iasi are meci pe teren propriu in compania Concordiei Chiajna (sambata, 21 oct, 12:00 – Copou).