Baltati si Cristesti au readus stadionul din Targu Frumos la viata

0 Comments 📁 Liga 4 🕔23.October 2017

Gloria Baltati s-a impus in fata Moldovei Cristesti, scor 4-2, la capatul unui joc electrizant, cu foarte multe faze de poarta, pe un stadion pe care se mai joaca doar ocazional fotbal dupa desfiintarea echipei Viitorul Targu Frumos.

EVOLUTIA SCORULUI SI MARCATORI

Gazdele au reusit sa se distanteze la doua goluri diferenta intr-un interval scurt de timp. Tabela de pe “Neculai Ratoi” a suferit prima modificare in minutul 29, cand Bogdan David a inscris pentru 1-0. La nici cinci minute distanta, Alexandru Hutanu a dublat avantajul Gloriei.

Scorul pauzei, 2-1, avea sa fie stabilit dintr-un penalty acordat de centralul Valentin Lungu. Capitanul George Gurzun a inscris pentru Moldova Cristesti.

Startul reprizei a doua a adus un nou gol la poarta aparata de Ursache, surprins de Hlihor cu un sut din afara suprafetei de pedeapsa (3-1).

In minutul 76, Vlad Iosub a risipit putinele dubii care mai existau vizavi de castigatoarea meciului, 4-1, pentru ca, doua minute mai tarziu, Robert Alexandru sa stabileasca scorul final.

Un joc energic per total, in care jucatorii de la Gloria si Moldova s-au respectat, fapt ce l-a facut pe Lungu sa arate numai doua cartonase galben pe parcursul intalnirii de la Targu Frumos.

Gloria Baltati: Ailiesei, Gimbuta, Popa, Bucataru, Nechita, Hutanu, Zanga, Ciobanu, Iosub, Hlihor, David.

Rezerve: Cioltan, Ignat, R. Gambuta, Filipciuc.

Moldova Cristesti: Ursache, Scripa, Micu, Morosanu, Craciun, Gurzun, Gradinaru, Stefan, Chirica, Dumitrica, Sasu.

Rezerve: Pintileasa, Robert Alexandru, Ichim, Silea, Mardare, A. Morosanu.

Arbitru principal: Valentin Lungu; arbitri asistenti: Bogdan Teodor Muche, Ionel Anitoaei. Observator: Florin Mozolea.