Viitorul Braesti produce surpriza cu liderul AS Poly 2014 Iasi

0 Comments 📁 Liga 5 🕔30.October 2017

Viitorul Braesti a dat lovitura, scor 3-1, in compania liderului Ligii 5, Seria II, AS Poly 2014 Iasi, cu precizarea ca rezultatul acestei partide urmeaza sa fie omologat joi de catre comisiile AJF Iasi. Ambele echipe au depus contestatie, la gazde fiind pusi sub semnul intrebarii nu mai putin de patru jucatori, dintre care doar trei s-au prezentat, potrivit spuselor lui Ionut Grumezescu (AS Poly 2014 Iasi).

AS Poly nu s-a putut baza la Braesti fara 5 jucatori de baza (Asandulesei, Vasilache, Dunca, Protea – accidentat, Moruzi – suspendat), aspect care, coroborat ratarile avute de liderul Seriei II si cu motivatia jucatorilor de la Viitorul, au condus catre un rezultat foarte putin asteptat.

Grecu, de la oaspeti, a avut un gol anulat pentru ofsaid.

AS Poly a evoluat impotriva vantului in prima repriza, cele doua goluri reusite de Viitorul venind si cu ajutorul Mamei Natura. Am avut si un penalty mutat in afara careului, la scorul de 2-1. Una peste alta, adversarii nostri au fost mai motivati. Urmeaza sa vedem joi la comisii daca rezultatul consemnat pe teren va ramane!

Ionut Grumezescu, antrenor AS Poly 2014 Iasi

EVOLUTIA SCORULUI SI MARCATORI

Meciul a inceput de la 1-0, dupa ce Constantin Talaba a deschis scorul la mai putin de doua minute distanta de primul fluier al centralului Ciprian Bac.

In minutul 38, Razvan Paduraru a dublat avantajul gazdelor (2-0).

AS Poly dadea semne ca poate scoate cel putin un punct din aceasta deplasare, cu zece minute inainte de final, cand Ovidiu Sandu a redus din diferenta.

Scorul final avea sa fie stabilit, insa, de Talaba, autorul unei duble, in minutul 88.

Viitorul Braesti: Gavriluta, Paduraru, Talaba, Pascanu, Tanase, Sinescu, Cirdei, Tomescu, Timpau, Gh. Tanase, Tomescu.

Rezerve: Harbuzariu, Cardei, P. Harbuzariu, Popescu.

AS Poly 2014 Iasi: Achitei, Gherasim, Doroftei, Chiriac, Alexoaei, Carare, Seserman, Grecu, Tanasa, Sandu, Iacomi.

Rezerve: Morarasu, Juncanariu, Bargan, Protea, Grumezescu, Dragoi, Dunca.

Arbitru principal: Ciprian Bac; arbitri asistenti: Ionut Daniel Condurachi, Oana Enachi Saviuc Paval. Observator: Vasile Macarie.