Duminica pe tarla

Fotbalul judetean si povestile sale

Blog

Avancronica | Liga 5, Seria III – Etapa 13

0 Comments 📁 Liga 5 🕔04.November 2017
Avancronica | Liga 5, Seria III – Etapa 13

Lupta la promovare din Seria a III-a a Ligii a 5-a ramane in continuare una foarte deschisa, acesta fiind, de departe, cel mai strans campionat dintre cele patru care se desfasoara in paralel (Liga 4, 3xLiga 5), cu Progresul Deleni, Avantul Todiresti, Biruinta Miroslovesti, Siretul Stolniceni-Prajescu, Spicul Helesteni si A.S.S. Zimbru Boureni in carti pentru castigarea titlului de campioana, dar si pentru obtinerea biletelor pentru “barajul” ce va avea loc in vara anului viitor.

Viitorul 2014 Halaucesti, cu doar doua victorii la activ in aceasta stagiune si proaspat retrasa, din ratiuni financiare, din Cupa Romaniei, da piept in deplasare cu una dintre echipele puternice ale Seriei a III-a, ASS Zimbru Boureni, in timp ce derby-ul etapei are loc la Miroslovesti intre Biruinta si Avantul Todiresti.

Progresul Deleni este libera la finalul acestei saptamani ca urmare a retragerii Unirii Alexandru Ioan Cuza, iar Siretul Stolniceni-Prajescu are viata grea la Tatatusi, cu Avantul, de unde trebuie sa se intoarca cu 3p daca vrea sa ramana aproape de primele pozitii ale clasamentului.

Campionatul Ligii a 5-a, Seria III va continua si in urmatoarele saptamani cu alte doua etape, pentru ca apoi componentele acestei serii sa dispute primul tur al Cupei Romaniei (26 nov). Biruinta Miroslovesti s-a calificat deja in urmatoarea etapa, dupa 4-2 cu Arbitrii.

Programul complet al etapei

Biruinta Miroslovesti – Avantul Todiresti
Avantul Tatarusi – Siretul Stolniceni-Prajescu
Spicul Helesteni – Viitorul Muncel
Recolta Contesti – CSM II Pascani
Romwatt Harmanesti – N.G. Topile
A.S.S. Zimbru Boureni – Viitorul 2014 Halaucesti
Progresul Deleni – Unirea Al. I. Cuza (retrasa TUR)

CLASAMENT LIGA 5, SERIA III

  1. Progresul Deleni 25p (12 meciuri)
  2. Avantul Todiresti 25 (11)
  3. Biruinta Miroslovesti 23 (10)
  4. Siretul Stolniceni-Prajescu 22 (10)
  5. Spicul Helesteni 22 (11)
  6. Zimbru Boureni 22 (11)
  7. Viitorul Muncel 18 (11)
  8. Avantul Tatarusi 13 (11)
  9. Romwatt Harmanesti 13 (11)
  10. N.G. Topile 7 (11)
  11. Viitorul 2014 Halaucesti 6 (11)
  12. Recolta Contesti 5 (11)
  13. CSM II Pascani 4 (11)
Share this article with friends

No Comments

Sorry, No Comments, Yet !

There are no comments for this article at this moent, but you can be first one to leave a comment.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *