Andrei Filia a debutat ca arbitru central in A.S.S. Zimbru Boureni-Viitorul 2014 Halaucesti

0 Comments 📁 Liga 5 🕔06.November 2017

Partida dintre A.S.S. Zimbru Boureni si Viitorul 2014 Halaucesti, contand pentru etapa a 13-a a Ligii 5, Seria III, incheiata cu scorul de 7-1 in favoarea gazdelor, a avut un istoric aparte, dupa ce antrenorul Halaucestiului, Marius Gavrilescu, a refuzat sa fie arbitrat de Radu Nistor din cauza unor probleme mai vechi.

Si cum scopul principal al unui meci de Liga a 5-a este cel de a se desfasura, de cele mai multe ori INDIFERENT DE IMPREJURARI, dupa un telefon dat domnului Valerica Lungu, ocupat si el cu un meci de Cupa Romaniei (Vointa Bivolari-AS Poly 2014 Iasi), meciul a inceput cu Andrei Filia la centru, iar Nistor si Ispas asistenti.

Din punct de vedere fotbalistic, Boureniul si-a respectat statutul de mare favorita si a rupt echilibrul devreme in meci, mai exact in minutul 3, cand Andrei Mihaies a inscris pentru 1-0. Zece minute mai tarziu, Emeric Columban a dublat avantajul gazdelor, tot el fiind autorul golului de 3-0 (18′).

Pana sa intre la vestiare, echipa gazda a marit considerabil proportile scorului, 6-0 (Adrian Nica 29′, Paul Iacobuti 35′, 44′).

Mihai Andries (72′) a marcat unicul gol al echipei vizitatoare, scorul final fiind stabilit, in minutul 79, de Vasile Jipa.

La final, Marius Gavrilescu s-a declarat foarte multumit de prestatia centralului de conjunctura Andrei Filia. Filia arbitreaza meciuri de judet din 2013 si urmeaza, fara voia sa, tiparul altor arbitri asistenti care au pus fluierul in gura in acest sezon (Catalin Chislea, Alexandru Agafitei, s.a.).

A.S.S. Zimbru Boureni: Asmarandi, Nica, Mihaies, Iacobuti, Columban, Jipa, Buluc, Neculai, Filote, Jipa, Pal.

Rezerve: Aghiorgesei, Besleaga.

Viitorul 2014 Halaucesti: Martinica, Ciocan, Aconstantinese, Mihalcut, Bejan, Bisoc, Andries, Gavrilescu, Lucaci, Purcaru, Cojocariu.

Rezerve: Gurgu, Omusoru, Antoane, Jufa.

Arbitru principal: Andrei Filia; arbitri asistenti: Radu Nistor, Andrei Ispas. Observator: Constantin Jipu.