Progresul Deleni a preluat sefia in seria Pascaniului

0 Comments 📁 Liga 5 🕔20.November 2017

Progresul Deleni a incheiat in fotoliul de lider prima parte a sezonului 2017-2018 a Ligii 5, Seria III, datorita victoriei la limita inregistrata in ultima etapa programata in acest an, scor 4-3, acasa, cu Avantul Todiresti. Suprematia Deleniului ar putea fi pusa in pericol de Spicul Helesteni si Siretul Stolniceni-Prajescu, ambele la 3 puncte distanta de lider, dar cu un joc mai putin in clasamentul la zi al Seriei a III-a.

Noua Generatie Topile – Viitorul 2014 Halaucesti 4-1

Topile a fost, la sfarsitul saptamanii trecute, gazda unei confruntari stranse intre doua dintre formatiile aflate in subsolul clasamentului: Noua Generatie Topile (locul 10, 12 puncte) si Viitorul 2014 Halaucesti (locul 12, 6 puncte).

Cel mai important eveniment al primei reprize a fost penalty-ul irosit de gazde. Sau, altfel spus, un 11 metri aparat de goalkeeperul Halaucestiului, care a fost extrem de activ pe parcursul intalnirii, fiind dispus sa se arunce pentru fiecare minge expediata spre poarta sa.

Fara prea multe elemente tactice notabile, Topile si Halaucesti au propus un joc antrenant, presarat de multe faze de poarta, ratari si mingi sutate in camp sau in paraul aflat in imediata apropiere a terenului.

Pe final de meci, Halaucestiul a irosit, la randul ei, o lovitura de pedeapsa acordata de centralul Andrei Mihalcut.

Toate cele 5 goluri au fost marcate in repriza a doua, cu precizarea ca scorul a fost deschis in minutul 52 de echipa vizitatoare. Razvan Jufa a inscris pentru 0-1!

Cinci minute mai tarziu, Gheorghita Moglan a restabilit egalitate. Tot el a inscris si golul de 3-1 al celor din Topile.

De asemenea, Ioan Onu si-a trecut in cont dubla, in minutele 69 si 87.

Noua Generatie Topile: Moglan, Burlacu, Gh. Moglan, Aoanei, Mihalcea, Ilie, Boboc, Druc, Onu, M. Mihalcea, Constantin.

Rezerve: Ursu, Nita, L. Ilie, Savu.

Viitorul 2014 Halaucesti: Martinica, Aconstantinese, Neculaies, Purcariu, Mihalcut, Ciocan, Gavrilescu, Andries, Purcaru, Burbulea, Jufa.

Rezerve: Bisoc, Cojocaru, Lucaci, Gurgu, Bejan.

Arbitru principal: Andrei Mihalcut; arbitri asistenti: Diana Badarau, Andreea Lodba. Observator: Victor Maxim