Moldova Cristesti aduna in doua meciuri o zestre de puncte apropiata de cea din tur

0 Comments 📁 Liga 4 🕔28.March 2018

Moldova Cristesti a obtinut a doua victorie consecutiva in campionat, 2-0 cu Unirea Scanteia, intr-un meci restant din cadrul primei etape a returului, disputat pe terenul sintetic de la Tomesti. Echipa antrenata de Valeriu Amuhaia ajunge astfel la 6 puncte acumulate in 2018, dupa ce in prima parte a sezonului bifase doua succese si tot atatea remize, in rest infrangeri pe linie.

Dupa o prima repriza cuminte, caracterizata printr-un joc echilibrat, din care am extras o bara Cristestiului si doua situatii de poarta in dreptul Unirii Scanteia, oaspetii s-au desprins in minutul , cand Bogdan Valeanu (50′) a speculat o degajare a portarului Paul Mihailescu si a inscris pentru 0-1.

Spre final, Robert Stefan (87′) a dublat avantajul Moldovei printr-un voleu din interiorul careului.

Unirea Scanteia nu l-a putut utiliza pe Marius Pasniciuc, care s-a imbolnavit, atacul echipei pregatite de Gabriel Tacutanu fiind asigurat de capitanul Gabriel Ciobircianu si Bogdan Ilisei.

Cu acest rezultat, Moldova Cristesti trece pe loc neretrogradabil (12), iar Unirea Scanteia stationeaza pe 5, cu doua puncte mai putine decat Unirea Ruginoasa (4).

Unirea Scanteia: Mihailescu – Porcarasu, Ilisei, N. Radeanu, Obreja, I. Radeanu, Ciobircianu, Agapi, Dranceanu, Ilie, Cicoveanu.

Rezerve: Gaina, Sava, Donea, Ciubotariu, Zaborila, Cirlescu.

Moldova Cristesti: Nacuta – Radu Dan, Azaharioaei, Dandu, Bucovanu, Valeanu, Beceru, Garbea, Cojocaru, Cruceanu, Morosanu.

Rezerve: Micu, Dumitrica, Ursache, Cojocaru, Robert Stefan, Grumazescu, Atanasoaie.

Arbitru: Gabriel Mihuleac; arbitri asistenti: Iulian Contofan si Tudor Cornea.