Unirea Mircesti s-a razbunat pentru infrangerea de la Iugani din tur

0 Comments 📁 Liga 4 🕔01.April 2018

Unirea Mircesti uita, dar nu iarta, obtinand razbunarea pentru infrangerea din turul campionatului cu Flacara Erbiceni, astazi, intr-un meci din cadrul etapei a 20-a a Ligii a 4-a Iasi, castigat cu scorul de 3-1.

Echipa lui Petrica Basascu a rezistat fara gol incasat in prima parte, pe fondul unui joc incalcit in care cele doua combatante si-au impartit momentele de dominare.

Partea secunda a fost din cu totul alt aluat, crescand in spectaculozitate si din punct de vedere al numarului de faze de poarta. Introdus in minutul 60 in teren, Codrin Chelaru a produs imediat impactul dorit de “mister”, inscriind pentru 1-0 cateva secvente mai tarziu.

In minutul 72, echipa oaspete a beneficiat de o lovitura de pedeapsa, aparata de talentatul portar al Flacarei. Razvan Daniliuc a plonjat spre coltul din stanga sa si a parat in mod spectaculos mingea care se pregatea sa intre in plasa.

Finalul i-a apartinut fostei campioane, care a inscris in trei randuri, izbutind victoria necesara pregatirii parcursului din Cupa Romaniei, acolo unde Mircestiul pleaca, consider eu, cu prima sansa la obtinerea celui de-al doilea trofeu pus in joc.

Catalin Scrab a egalat, in minutul 75, cu un sut din 6 metri. Apoi, Codrut Cirja profita de o ciocnirea dintre portar si fundas si face 1-2, pentru ca Sasu sa stabileasca scorul final, in minutul 87.

Flacara Erbiceni: Daniliuc, Gucianu, Grosu, Iordache, Curcudel, Balan, Carare, Mocanu, Ciobotaru, Iuriciuc, Cretu

Rezerve: Denis Cretu, Feraru, Munteanu, Stefanita, Aostacioae, Chelaru, Basascu

Unirea Mircesti: Birladeanu, Ursuleasa, Chelaru, Lupu, Moisi, Lupascu, Matei-Purcanu, Dragota, Scrab, Carja, Sasu

Rezerve: Darea, Nour, Cosa, Gaciu, Codreanu

Arbitru: Ciprian Aelenei; arbitri asistenti: Cosmin Ciuban si Andrei Diaconu.