LPS Iasi, egala campioanei de anul trecut din Liga Elitelor U19!

0 Comments 📁 Stiri 🕔04.April 2018

Echipa de U19 a Liceului cu Program Sportiv Iasi, pregatita de catre domnul profesor Dorel Stafie, a remizat, miercuri, scor 4-4, cu Dinamo Bucuresti, intr-o partida din cadrul etapei a 12-a a Ligii Elitelor.

Nu mai departe de acum trei zile, LPS Iasi remizase, 3-3, in deplasarea de la Concordia Chiajna.

Condusi in doua randuri pe tabela la o diferenta care ne ducea cu gandul la o victorie facila a ros-albilor, 0-2 si 2-4, copiii lui Stafie au gasit energia si inspiratia pentru a reveni de fiecare data, alegandu-se la final cu un punct spectaculos in fata uneia dintre cele mai bune echipe din Seria de Est, alaturi de Viitorul Constanta.

Dinamo a condus cu 2-1 la pauza, singura reusita a LPS-ului venind pe fondul unei erori a defensivei adverse (Marian Iftodi, min 33).

Repriza secunda a inceput cu o faza fixa de pe stanga (lovitura de colt) pentru jucatorii echipati in verde, convertita in gol de catre acelasi Iftodi.

Dinamo si-a revenit din pumni pentru moment, refacand diferenta de doua goluri, dupa o ocazie foarte mare irosita de Andrei Doban la 2-3.

Surpriza avea sa se contureze spre final, dupa ce portarul lui Dinamo a comis fault in postura de ultim aparator si a fost eliminat. Cezar Agache a transformat pentru 3-4.

Iesenii au crezut pana in ultima secunda ca vor face un meci mare, impingandu-si adversarul in preajma propriului careu, pe fondul superioritatii numerice amintite mai sus. Tot la un corner, de pe partea dreapta de aceasta data, Gabriel Leustian a trimis puternic din apropiere si a stabilit scorul final, 4-4.

LPS Iasi: Sergio Dobrea, Tenu Bogdan, Panaite Marius, Puscasu Daniel, Constantin Munteanu, Asofiei Mihai, Martinescu Alexandru, Cezar Agache, Dragos Solomon, Doban Andrei si Marian Iftodi.