Bradu Borca, la un minut de victorie cu CSM Ceahlaul Piatra Neamt

0 Comments 📁 Liga 4 🕔08.April 2018

Etapa a 12-a a Ligii a 4-a Neamt a programat un meci deosebit de interesant la Borca intre echipa locala Bradu si liderul clasamentului, CSM Ceahlaul Piatra Neamt. Gazdele au condus din minutul 3 pana in minutul 90+4, atunci cand Popa a restabilit egalitatea, aducand bucuria in randul unor copii coplesiti de emotii si, probabil, de miza jocului in prima parte, dar si-au revenit in partea secunda, reusind finalmente sa evite prima infrangere stagionala.

Cu patru etape inainte de play-off, Ceahlaul ramane lider detasat in clasamentul Ligii a 4-a nemtene, distanta dintre galben-negri si Bradu Borca fiind de 6 puncte. Sau 3 puncte, daca maine ar incepe faza finala a campionatului judetean din Neamt.

Meciul a debutat cu o ocazie importanta de gol pentru Bradu, putin lipsind sa asistam la deschiderea scorului la cateva secunde distanta de primul fluier al centralului Ovidiu Arusoaiei. La urmatorul atac, dezvoltat de Stefan Bulai in flancul drept, Vadim Arama s-a demarcat excelent pe bara a doua si a reluat imparabil din apropiere pentru 1-0.

Prima parte a fost la discretia Borcai, pe fondul unor erori mari ale portarului Ceahlaului, dar mai ales a unei linii de fund lente, ce a fost depasita in nenumarate randuri de catre jucatorii echipati in alb si verde.

Bradu nu a putut conta in acest meci, din diverse motive, pe serviciile lui Razvan Gorovei, principalul om de atac, si pe mijlocasii Liviu Ruxandari si Radu Gutu.

In minutul 27, am consemnat o grava eroare de arbitraj: fault comis de unul dintre fundasii Ceahlaului, in postura de ultim aparator, asupra atacantului Florin Bidan. In dinamica jocului, cu autorul faultului aproape lipit de un coleg, Ovidiu Arusoaiei a considerat ca acordarea unui cartonas galben si lovitura libera sunt cele doua masuri care se impun. Adrian Ilie a executat mult peste poarta, iar prima repriza s-a incheiat cu Bradu in avantaj.

Lucrurile au stat nitel diferit in repriza a doua, cand Ceahlaul a inceput sa isi impinga adversarul in preajma propriului careu. Chiar si in aceste conditii, gazdele au avut 2-3 ocazii incredibile de a inchide jocul (2-0) prin Florin Bidan si Ionut Gavril, dar suspansul s-a mentinut pana la una dintre ultimele faze, la o minge aruncata in careu si reluata in plasa de catre Daniel Popa. Reusita pietrenilor fusese anuntata de un sut foarte bun din afara careului, scos de Axinte printr-o parada de exceptie.

Un rezultat echitabil, asadar, care ii va da tehnicianului Ceahlaului multe batai de cap in vederea pregatirii play-off-ului, dar mai ales a barajului pentru promovarea in Liga a 3-a. La Iasi, unde o gasim pe adversara Ceahlaului din vara, Victoria Letcani a fost impiedicata la randul ei de Flacara Erbiceni, 0-0, dupa ce etapa trecuta avusese o evolutie cenusie in compania Stejarului Sinesti (4-2).