Bosia castiga la Prisacani si demonstreaza ca egalul cu Golaiesti nu a fost o intamplare

0 Comments 📁 Liga 5 🕔15.April 2018

Vointa Bosia s-a intors cu toate cele 3 puncte din deplasarea de la Prisacani, 2-1 cu Prutul, demonstrand ca este intr-o vizibila revenire de forma dupa turul de campionat mai putin reusit. Remiza cu liderul Avantul Golaiesti din prima etapa a Ligii 5, Seria I de pe 2018 nu a fost o intamplare, acest succes al Bosiei fiind obtinut, e drept in conditii speciale.

Prutul Prisacani a evoluat in inferioritate numerica din startul partii a doua, dupa ce Bogdan Vasilache a vazut doua cartonase galbene consecutive intr-un interval foarte scurt de timp (minutele 50 si 51; proteste repetate) si, implicit, pe cel rosu, fiind eliminat.

Pana atunci insa, meciul a fost unul echilibrat, prima repriza fiind caracterizata printr-o suita de contraatacuri indreptate spre cele doua porti.

Nicu Amariei (53′) si Andrei Corduneanu (70′) au conturat prima victorie din deplasare a Vointei Bosia, in timp ce singurul gol al formatiei gazda a venit in urma unui penalty acordat in prelungirile intalnirii, transformat de catre Mihai Dragan.

CELE DOUA LOTURI

Prutul Prisacani: Antohi, Cazacu, Vasilache, Adochiei, Dragan, Zama, Epure, Iftemi, Doaca, Iacob, Chiper

Rezerve: Serbanoiu, Pinzaru

Vointa Bosia: Stoica, Paveliuc, Petruta, Tofan, Harton, Butnarasu, Amariei, Turcanu, Mihalache, Ciubotariu, Corduneanu

Rezerve: Cracana, Tuca, Hancu, Ursu

Arbitru: Claudiu Balan; arbitri asistenti: Theodor Olenic, Andrei Zaharia. Observator: Vasile Macarie.