Ruginoasa castiga clar cu Scanteia, iar Ungureanu devine lider detasat in topul golgeterilor

0 Comments 📁 Liga 4 🕔15.April 2018

Unirea Ruginoasa a invins-o la scor pe Unirea Scanteia, 6-1, si s-a distantat la 5 puncte de adversara directa din aceasta etapa, continuand lupta pentru ocuparea unui loc pe podium cu Unirea Mircesti si Flacara Erbiceni. Scanteia ramane in carti pentru Top 5, la modul in care se prezinta lucrurile dupa consumarea etapei a 22-a din Liga a 4-a.

Jocul de la Ruginoasa a fost unul deosebit de spectaculos, intre doua echipe interesate numai si numai de fotbal, gazdele beneficiind de un plus evident, concretizat si pe tabela.

Cristi Ungureanu a semnat o tripla pentru echipa aflata acum pe pozitia a treia in clasament, punctand din penalty (21′) si in alte doua randuri pe finalul celor doua reprize (45+2′ si 90+3′). Marius Davidoaia (36′), Stefan Florea (70′) si Marius Enache (86′) au fost ceilalti marcatori ai gazdelor, in timp ce golul de onoare al Unirii Scanteia a fost inscris de Marius Pasniciuc (28′).

Unirea Scanteia a pus probleme doar in prima repriza, dupa care a cazut fizic. Desi a evoluat in superioritate numerica din minutul 60, dupa eliminarea lui Adrian Amarinei (cumul de cartonase), Scanteia nu a reusit sa obtina mai mult.

Golul formatiei antrenate de Gabriel Tacutanu avea sa fie si cel mai frumos al intalnirii – sut-centrare Marius Pasniciuc, mingea ia o traiectorie ciudata care-l debusoleaza pe Marius Dulcianu si se izbeste plasa portii.

Unirea Ruginoasa: Dulcianu, Calmatui, Florea, Frij, Enache, Davidoaia, Miron, Caragea, Ungureanu, Roiu, Dulhac

Rezerve: Tudosca, Amarinei, Alexa, Baciu, Avadani

Unirea Scanteia: Gaina, Ilie, Obreja, Drinceanu, Porcarasu, Sava, N. Radeanu, Agapi, Ilisei, Ciobircianu, Pasniciuc

Rezerve: Tacutanu, Alexa, Manolachi

Arbitru: Vlad Trifan; arbitri asistenti: Adrian Condurache, Razvan Rusu. Observator: Stefan Patrichi.