Stejarul Sinesti a trait periculos la Motca, 2-1 cu Zimbru Boureni

0 Comments 📁 Cupa Romaniei 🕔18.April 2018

Cu o singura rezerva la dispozitie si fundasul Marian Caras accidentat in startul partii a doua, Stejarul Sinesti a obtinut destul de greu calificarea in sferturile Cupei Romaniei, 2-1, la Motca, pe terenul formatiei de Liga a 5-a, ASS Zimbru Boureni, gratie golurilor marcate de Andrei Piticari si Sorin Cara.

Zimbru a preluat conducerea dupa primul sfert de ora, Ionut Tarcan marcand cu un sut din interiorul careului.

“Galben-verzii” au intors scorul intr-un interval foarte scurt de timp, prin Andrei Piticari (26′), din pasa lui Radu Tanasa, si Sorin Cara (27′). Atacantul Sinestiului a beneficiat si de o gafa de proportii a portarului advers.

Prima parte s-a incheiat cu o parada senzationala din partea longilinului goalkeeper al Stejarului, Alin Mitrut.

Repriza a doua a fost una mai saraca in ocazii de poarta, cu precizarea ca finalul i-a surprins pe cei din Boureni fortand egalarea. Putin a lipsit ca un sut din unghi sa prinda spatiul portii lui Mitrut si sa asistam la restabilirea egalitatii, in al treilea minut din cel patru indicate de catre arbitrul Lucian Diaconu.

ASS Zimbru Boureni: Asmarandei, Tarcan, Columban, Jipa, Mihaies, Iacobuti, Besleaga, Neculai, Dorcu, Grigoras, Ioneasa

Rezerve: E. Besleaga, Stanciu, Zabulic

Stejarul Sinesti: Mitrut, Paftala, Tanasa, Ungureanu, Vieru, Sandu, Gafton, Caras, Cara, Iacob, Piticari

Rezerva: Holicov

Arbitru: Lucian Diaconu; arbitri asistenti: Vladut Hriscu, Daniel Hriscu. Observator: Cornel Popa.