Borca a rupt firul celor trei intalniri fara succes. 2-1 la Ion Creanga, cu Bilba pe teren in prima repriza

0 Comments 📁 Liga 4 🕔29.April 2018

Bradu Borca a obtinut o victorie importanta inainte de startul play-off-ul Ligii a 4-a nemtene, scor 2-1 la Vointa Ion Creanga, intr-un meci din cadrul etapei a 16-a in care a debutat fostul jucator al Politehnicii Iasi, Ionut Bilba, alaturi de alti doi fosti jucatori ieseni care au evoluat cel putin in liga secunda: Razvan Gorovei, “uns” capitan de catre antrenorul Florin Pintilii, si Adrian Ilie.

Prima parte a confruntarii de la Ion Creanga a fost dominata autoritar de echipa oaspete, care aveau sa deschida scorul undeva dupa minutul 20. Ionut Mosnegutu a degajat, mingea a sarit peste apararea Vointei si a ajuns la Vadim Arama, care nu i-a dat nicio sansa excelentului portar Sergiu Dornescu.

Utilizat doar in primele 45 de minute, Ionut Bilba a avut doua situatii importante de poarta: in prima faza, a trimis in bara din 6 metri (12′), pentru ca apoi sa il intinda pe Dornescu cu un sut sub bara transversala (28′).

Golul egalizator al Vointei l-a avut in prim-plan pe Ionut Tofan, dupa un lob splendid peste portarul Axinte. Este pentru a doua oara cand goalkeeperul Borcai primeste un astfel de gol, dupa ce in etapa trecuta Bogdan Vizitiu reusea “imposibilul” – sut peste portar, sub transversala, din unghi mort.

Spre deosebire de precedentele intalniri, Bradu Borca a izbutit sa revina in avantaj gratie unui sut din marginea careului, deviat langa bara. Florin Bidan a tras de pe 16 metri, iar Dornescu nu a mai avut cum sa intervina.

Finalul le-a gasit pe cele doua formatii in inferioritate numerica. Razvan Gorovei a fost eliminat pentru cumul de cartonase, in minutul 82. Superioritatea numerica a celor de la Ion Creanga a durat doar cateva minute, arbitrul confruntarii fiind obligat sa arate pentru a doua oara cartonas rosu.

Bradu Borca intra in faza finala a campionatului nemtean cu un dezavantaj de 4 puncte fata de liderul Ceahlaul, in timp ce Vointa Ion Creanga a fost scoasa demult din calculele play-off-ului.

VIDEO | Vointa Ion Creanga-Bradu Borca 1-2