Victorie pentru echipa de “U17” a LPS Iasi cu Sporting Juniorul Vaslui

0 Comments 📁 Juniori 🕔02.September 2018

Juniorii mici ai LPS Iasi, antrenati de Dorel Stafie, au trecut peste infrangerea la scor de la mijlocul saptamanii, 2-7 in fata Politehnicii Iasi, dispunand, sambata, scor 4-1 (1-0), de Sporting Juniorul Vaslui, intr-un meci contand pentru etapa a 6-a a fazei preliminare din Liga Elitelor, Seria 2.

Bogdan Tasie, Irinel Popescu, Claudiu Donose si Armand Turcu au marcat pentru formatia ieseana, in timp ce vasluienii au egalat in startul reprizei a doua prin Gabriel Sava, dintr-o lovitura libera aproape de mijlocul terenului.

Remarcatii echipei profesorului Dorel Stafie sunt Ionut Mocanu (foto articol, “7”), jucator care a pasat decisiv la prima reusita a gazdelor si a pistonat bine in banda, mai ales in repriza a doua, urmat de Claudiu Donose, care a dus scorul la 3-1, creandu-si alte ocazii, si Armand Turcu (vezi VIDEO), aflat la a doua executie speciala, in plasa laterala, dupa golul marcat Politehnicii cu cateva zile in urma.

La cealalta categorie de varsta, U19, vasluienii s-au impus in prelungiri, 3-2 (2-2), golul victoriei venind la ultima faza dintr-un penalty provocat de portarul Vlad Bodogan.

Miercuri, 5 septembrie, de la 18:00, LPS Iasi se va deplasa la Pascani pentru confruntarea cu cea de-a treia reprezentanta a Iasului din Seria a 2-a a Etapei Preliminare U17.

LOTURILE CELOR DOUA FORMATII

LPS Iasi U17: Stefanel Timofticiuc, Gabriel Ciobanu, Eugen Achitei, Florin Simon, Irinel Popescu, Andrei Ciurca, Ionut Mocanu, Armand Turcu, Bogdan Tasie, Tudor Asandului, Roberto Dates

Rezerve: Florin Ojica, Gabriel Boaru, Petru Edutanu, Tudor Hristea, Matei Buhus, Andrei Paraschiv, Claudiu Donose

Sporting Juniorul Vaslui U17: Andrei Popescu, Albert Bejan, Mircea Baciu, Alin Manolache, Calin Ciobanu, Nicolas Bangau, Bogdan Gache, Gabriel Sava, Sabin Diaconu, David Diaconu, Antonio Duluman

Rezerve: Robert Ionita, George Pricop, Andrei Bolea, Andrei Pintilie, Vladut Sorzanu