Egal frustrant pentru trupa lui Marian Andrei in derby-ul iesean din Liga Elitelor U15

0 Comments 📁 Juniori 🕔17.November 2018

LPS Iasi a incheiat la egalitate meciul cu Politehnica Iasi, scor 3-3, din cadrul etapei a 4-a a Seriei a 2-a a Ligii Elitelor U15. Un rezultat echitabil, tinand cont de cum au decurs lucrurile pe terenul acoperit de un strat subtire de zapada, insa care poate starni usoare nemultumiri in tabara gazdelor.

LPS a condus de fiecare data, reusita de 3-2 venind spre finalul confruntarii. La urmatorul atac, Poli a egalat pentru ultima oara, 3-3, intr-un derby aprig intens.

Startul de meci le-a apartinut juniorilor de la Poli, cu o ocazie importanta la poarta adversa si o dominare teritoriala aproape totala. Apoi, LPS a intrat cu adevarat in joc, irosind la randul ei trei ocazii cel putin la fel de clare prin Alexandru Donose.

Atacantul LPS-ului a lovit bara din plin, apoi a sters acelasi stalp, pentru ca in cele din urma sa fie blocat in ultimul moment de portar.

In minutul 24, Alexandru Ciubotaru a rupt echilibrul printr-un sut din interiorul careului.

Cinci minute mai tarziu, “alb-albastrii” au revenit prin Ionut Grigoriu.

Scorul pauzei, 2-1, a fost stabilit in singurul minut de prelungire indicat de arbitrul Vlad Baban. Mario Custura a marcat cel mai frumos gol al intalnirii. Acesta l-a surprins iesit in fata pe portarul Zaharia si a trimis sub transversala dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta.

Imediat dupa pauza, egalitatea avea sa fie restabilita pentru a doua oara (Bogdan Moldovan, 37′).

Alex Donose putea fi eroul celor de la LPS, in minutul 68, cand a transformat in gol, 3-2, o pasa filtranta primita in marginea careului advers.

Numai ca, la urmatorul atac, Teodor Nechifor a reluat frumos in plasa laterala, stabilind scorul final al unui derby care si-a respectat statutul din primul pana in ultimul minut.

LPS Iasi: Lefter, Dodan, Enachi, Custura, Nechifor, Sandu, Odageru, Calin, Moraru, Ciubotaru, Donose

Rezerve: Manea, Branzei, Asavoaie, Costan, Sandu E, Ignat, Ciornei

Poli Iasi: Zaharia, Mazdrag, Cucos, Ureche, Busuianu, Boz, Gavrilescu, Teleman, Grigoriu, Alexandru, Moldovan

Rezerve: Birzu, Nechifor, Cuibus, Butnaru, Pintilie, Pricop

Arbitru principal: Vlad Baban; arbitri asistenti: Andreea Lodba, Gabriela Andrici (toti din Iasi).