Adiere de derby. Cate un punct pentru Deleni si Harlau, la capatul unui joc influentat de vant

0 Comments 📁 Liga 4 🕔10.March 2019

Progresul Deleni si Viitorul Harlau au incheiat la egalitate, fara goluri, partida din cadrul etapei a 15-a a campionatului Ligii a 4-a, Iasi. Conditiile meteorologice de la ora intalnirii au influentat puternic modul in care jucatorii celor doua formatii implicate aveau sa se desfasoare pe parcursul celor 90 de minute.

La final, am contorizat undeva pe la 3-4 suturi pe spatiul portii, cu mentiunea ca Progresul Deleni putea da lovitura prin Constantin Nuc, in minutul 87. Desi a avut tot timpul din lume pentru a-si aseza balonul si a trimite decisiv, in ceea ce ar fi fost o victorie a gazdelor, Nuc a finalizat defectuos, iar meciul s-a incheiat asa cum a inceput.

Harlaul a deplasat la Deleni o galerie impresionanta, care a cantat incontinuu, intampinandu-l cum se cuvine inclusiv pe unul dintre spectatorii de seama ai derbiului, nimeni altul decat primarul comunei.

Fara sa traga de multe ori pe poarta lui Cristea, Deleniul a avut totusi cele mai mari ocazii ale meciului. In prima repriza, prin Cosmin Motriuc, la o pasa inteligenta trimisa pe culoar de catre vedeta echipei, Alexandru Aftanache. Apoi, in partea secunda, prin Nuc.

Pasa sus-mentionata avea sa fie si una dintre putinele realizari ale septarului de la Progresul Deleni.

La suturile bine calibrate ale harlauanilor, a raspuns prezent in doua randuri goalkeeperul Lucian Creanga.

In mod ciudat, vantul le putea aduce oaspetilor toate punctele puse in joc, daca mingea trimisa de Alin Gulai, din tusa stanga, prindea vinclul.

Progresul Deleni: L. Creanga – Vacariu, Avornicesei, Hutanu, Calin, Manolache, Aftanache, Fl. Creanga, Mocanu, S. Motriuc, C. Motriuc

Rezerve: B. Creanga, Chiriac, Busuioc, Cristea, Rascu, Nuc

Brigada de arbitri

Arbitru principal: Ciprian Aelenei; arbitri asistenti: Ana Puscasu, George Macovei. Observator: Viorel Coman.