Duminica pe tarla

Fotbalul judetean si povestile sale

Blog

Interviu cu antrenorul Unirii Curtesti (Liga a 4-a, Botosani), Radu Bogdan Tanasa

1 Comment 📁 Interviuri 🕔14.March 2019
Interviu cu antrenorul Unirii Curtesti (Liga a 4-a, Botosani), Radu Bogdan Tanasa

1. Te salut, Radu, si bine ai intrat in circuitul duminicapetarla. Sa incepem printr-o scurta prezentare a echipei pe care o antrenezi si a activitatii pe care o sustii in cadrul clubului ACS Unirea Curtesti.

Va salut si eu! Ne simtim onorati pentru intrarea in “lumea tarlalelor fotbalistice”. Clubul nostru se afla in al patrulea an de functionare, dupa ce am reluat activitatea vechii echipe ce evoluase ultima data in sezonul 1977-1978 al Ligii a 4-a. Am reinceput activitatea in 2015 si, dupa doi ani de Liga a 5-a, am promovat in primul esalon fotbalistic judetean, reusind dupa un sezon si jumatate sa patrundem in topul echipelor din judetul Botosani. In spatele acestui proiect sta multa munca. Reprezentam comuna Curtesti, o localitate suburbana care inconjoara mare parte din Municipiul Botosani si care dispune de un mare potential economic. Asadar, pot spune ca suntem bine plasati din toate punctele de vedere. Ne bazam pe sprijinul Primariei si al Consiliului Local. Primarul localitatii este, la randul dumnealui, un mare iubitor si sustinator al echipei. Suntem intr-un parteneriat cu firma Install Computers, principalul sponsor, iar domnul Cosmin Acujboaie, patronul firmei, este legitimat la Unirea Curtesti si totodata factor de decizie, consultandu-ne in permanenta. Pe langa pasiunea nebuna pentru fotbal pe care o avem in comun, urmarim si binele echipei!

2. A fost o iarna plina de amicale pentru Unirea. Ai fost foarte activ pe aceasta “piata”, Unirea avand programate meciuri de pregatire contra mai multor formatii din diferite judete. Impresii, prietenii stabilite si, de ce nu, poate eventuale colaborari pe viitor cu acestea?

Am schimbat putin optica in aceasta perioada si am ales, contrar manualelor de fotbal, doar confruntari cu echipe foarte bune, majoritatea dintre acestea provenind din afara judetului. Am zis sa incercam si altceva, intrucat cu adversarii nostri din campionat ne tot intalnim pe parcursul anului. Impactul a fost destul de puternic, iar adversarii ne-au impresionat atat prin joc, cat mai ales prin organizare. Speram sa colaboram in continuare cu aceste cluburi de la care avem multe de invatat. Nu pot sa nu remarc echipa din Radauti sau pe cea din Targu Neamt, adversari impotriva carora ne-am simtit mai mult decat onorati, asistand practic la niste lectii de fotbal de la care speram sa tragem invataturile cuvenite.

3. Unde ai plasa fotbalul judetean botosanean, tinand cont de adversarii sus-amintiti? Intreb acest lucru pentru ca, in ultimii ani, am vazut oameni care si-au frecat mainile de bucurie cand echipa lor a fost trasa la sorti cu viitoarea campioana a Botoșaniului la barajul de promovare in Liga 3.

Fotbalul din judetul nostru cunoaste un progres in materie de organizare, si aici merita evidentiata munca echipei aflate la conducerea AJF Botosani. Din pacate, a scazut considerabil valoarea fotbalistilor. Nivelul campionatului este destul de scazut, putine echipe avand jucatori de calitate. Cat priveste barajul,  tin sa le amintesc celor care se bucurau ca am fost trasi la sorti pentru a treia la rand cu Bacaul, iar scorul este 1-1. De asemenea, in ultimii ani, campioanele noastre au eliminat la baraj reprezentantele Iasului si a Sucevei. Jocurile de baraj au ceva special si sunt mereu imprevizibile.

4. Cum decurge o zi de meci, atunci cand echipa evolueaza pe teren propriu? Cum sunt terenurile la Botosani? Acum ceva timp in urma, va puteati lauda cu suprafata de joc de la Roma.

Un meci de acasa decurge cu mult nesomn inainte. Toate lucrurile trebuie puse la punct, iar noi ne-am propus sa fim campioni la organizare. Nu s-a pus niciodata problema sa nu avem echipamente, mingi de joc, teren trasat, plasele in regula, s.a.m.d. Totul trebuie sa fie “ceas”. Din nefericire, suprafata de joc lasa de dorit, insa traim cu speranta ca in viitorul apropiat sa avem un stadion nou si o sala de sport cu toate facilitatile. Acestea fac deja subiectul unei licitatii. Terenurile in judet sunt destul de proaste, doar doua-trei echipe avand la dispozitie baze competitive. Terenul de la Roma a devenit o amintire. Anul trecut, in urma unor intelegeri primar/finantator, au intrat buldozerele pe el si a fost ras de pe fata pamantului. Pacat!

5. Duminica, 17 martie, incepeti cu o deplasare la Flacara Vaculesti. Care este obiectivul pentru partea a doua a sezonului?

Ne asteapta un meci foarte greu. Flacara este o echipa incomoda, genul de adversar care pierde greu acasa. Obiectivul nostru este acela de a prinde podiumul si sa jucam finala Cupei Romaniei. Sper sa realizam macar unul dintre ele!

6. Pe langa echipa de seniori, aveti si una de juniori, de la care am inteles ca ai asteptari mari in aceasta primavara. I-am vazut cu Ozana Targu Neamt si pot spune ca baietii nu s-au facut de ras. Au oferit o replica destul de darza. Povesteste-ne mai multe despre acesti copii pe care ii cresti alaturi de Mihaita Noroc.

Echipa de juniori “U19”, care evolueaza in campionatul judetean A1, reprezinta prioritatea noastra. Nici nu concepem sa nu castigam campionatul. Am terminat turul numai cu victorii, avem numerosi tineri talentati alaturi de care speram sa trecem si de baraj, noi propunandu-ne o calificare la Turneul Semi-final. In urma tragerii la sorti, campioana din Botosani va intalni omoloaga din judetul Bacau. Se preconizeaza o disputa cu LPS Bacau. La echipa de juniori, antrenor este Mihaita Noroc,  care a devenit de curand arbitru de Liga a 2-a. Am o colaborare foarte buna cu acesta de vreo doi ani incoace si sper sa il atrag definitiv spre clubul nostru in momentul cand va pune fluierul in cui. Il vad un baiat cu potential in lumea antrenorilor, chiar pe banca echipei mari, eu urmand sa ma axez pe partea de management. De notat ca Unirea Curtesti este unul dintre putinele cluburi de Liga 4 care pune mare accent pe cresterea juniorilor. Practic, nu este meci de campionat in care sa nu avem 4-5 juniori in primul “11” al Unirii.

7. Si daca tot am pomenit acest nume, sa vorbim putin si despre arbitrajele de la Botosani.

Arbitrajul judetean a progresat enorm. Cred ca, dupa Iasi, Botosaniul este urmatorul judet din Moldova ca numar de arbitri in ligile superioare. Evident ca apar si greseli, insa le includem la categoria “factorului uman”. Sunt multi arbitri talentati, cu perspective frumoase, si chiar cred ca in viitor vom avea un arbitru de Liga 1. Concluzionand, cred ca nivelul arbitrajului judetean il depaseste pe cel al fotbalului practicat.

8. La acest moment, clasamentul Ligii a 4-a Botosani e rupt in trei bucati: primele doua clasate, Viitorul Albesti (30p) si ACS Inter Dorohoi (29p), urmate de un bloc de 5 formatii cuprinse in 4 puncte, printre care si Curtestiul (locul 3, 24p) si restul. Cine se impune in acest an?

Va fi o disputa in doi, Albesti vs Dorohoi. Daca Interul din Dorohoi va trece cu brio peste moartea finantatorului lor, inimosul om de fotbal Gheorghi Rotaru, desi socul e cam puternic, o vad favorita prin prisma programului. Ambele au pierdut insa jucatori si inca nu au impresionat la transferuri. Programele de pregatire cam slabute, de asemenea, in raport cu alte judete. Din ceea ce urmaresc si ca o parere personal, cred ca anul acest campioana noastra va fi o prada usoara pentru Viitorul Curita, posibilul adversar de la baraj.

9. La sfarsitul acestei luni, ai meci in deplasare la Albesti. Cu ce ganduri mergi acolo? (n.r. 0-3 si 1-5, acestea sunt rezultatele inregistrate in sezonul precedent contra campioanei en-titre).

La Albesti ne deplasam cu scopul de a ne lua revansa. Am pierdut in tur la limita, cu 1-0, la ultima faza de joc, dupa  90 de minute in care am controlat ostilitatile si am avut o oarecare doza de ghinion. A fost, cred, cel mai bun joc al nostru de la reinfiintarea echipei. Si totusi l-am pierdut. Baietii aveau lacrimi in ochi, eram prabusiti cu totii, asa ca ne dorim revansa, desi va fi foarte greu. Echipa din Albesti dispune de un lot foarte bun.

10. Liga a 4-a si Liga a 5-a GIVOVA. Care sunt beneficiile echipelor din Liga a 4-a ca urmare a acestei asocieri?

Beneficiile sunt cred doar la nivel de AJF. Oricum, datorita sponsorilor pe care ii atrage AJF-ul, in judetul Botosani se organizeaza numeroase competitii total gratuite pentru cluburile afiliate.

11. La final, un gand pentru toti sustinatorii Unirii Curtesti, respectiv pentru cititorii duminicapetarla. Plus alte aspecte care nu a fost cuprinse in acest scurt interviu si pe care ai dori sa le punctezi. Multumesc!

Ne dorim ca suporterii sa vina in numar cat mai mare la meciurile noastre si sa fie la fel de civilizati ca pana acum, iar cititorilor sa urmareasca cu aceeasi ardoare si pasiune fotbalul mic, BAZA, asa cum imi place mie sa o numesc, a fotbalului mare. Fiti alaturi de noi in continuare, caci veti auzi lucruri frumoase si interesante despre Curtesti si despre “mandria noastra”, echipa de fotbal UNIREA. Multumim si noi pentru interviu si va stam la dispozitie si cu alte curiozitati fotbalistice botosanene.

Share this article with friends

1 Comments

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *