Victorie cu emotii pentru Ruginoasa, inaintea derby-ului de la Erbiceni

0 Comments 📁 Liga 4 🕔24.March 2019

Unirea Ruginoasa a mai pus 3 puncte in clasamentul Ligii a 4-a Iasi, duminica, dupa victoria obtinuta cu greu in fata Tomestiului, scor 2-1, gratie dublei realizate de puncheur-ul de serviciu al “alb-albastrilor”, Teodor Ignea, intr-un meci in care Marius Enache s-a jucat cu ocaziile.

Prima sansa importanta de a inscrie au avut-o tomestenii, care s-au lovit insa de refuzul experimentatului Marius Dulcianu.

Scorul a fost deschis cu putine momente inainte ca arbitrul Madalin Raicu sa fluiere finalul primei reprize. Ignea a adus-o pe Ruginoasa in avantaj, in minutul 45.

Partea a doua parea sa aiba un scenariu nefast pentru ocupanta locului 3. Baietii lui Costel Cerneutanu trec pe langa doua ocazii clare de a-si dubla avantajul. Apoi, in minutul 67, sunt pedepsiti de un jucator nascut in 2000, Andrei Florici (1-1).

Ignea (86′) a inchis tabela, din lovitura de pedeapsa, printr-o executie eleganta, contribuind astfel la un rezultat bun de care Ruginoasa avea mare nevoie inaintea disputarii “intermediarei” de miercuri, contra liderului Flacara Erbiceni (deplasare).

De la derby va lipsi aparatorul Ionut Ilioaia, eliminat pentru cumul de cartonase in prelungirile intalnirii.

Unirea Ruginoasa: Dulcianu, Ungureanu, Davidoaia, Grosu, Ilioaia, Iuriciuc, Al. Ungureanu, Nutescu, Aostacioae, Pintilii, Ignea

Rezerve: Tudosca, Mircia, Gramatic, Enache, Hamciuc

CS Tomesti: Axinte, Doroftei, Ocneanu, Filip, Simion, Florici, R. Axinte, Pieptanaru, Balint, Busuioc, Diaconu

Rezerve: Ivan, Roiu, Vornicu