Avantul Golaiesti invinge la Bosia si ramane favorita la castigarea Seriei I

0 Comments 📁 Liga 5 🕔27.April 2019

Avantul Golaiesti s-a impus in deplasarea de la Bosia, 3-1 contra formatiei din localitate, luandu-si astfel revansa pentru eliminarea din Cupa Romaniei intr-o faza timpurie. Campioana in exercitiu a Seriei I este principala favorita la castigarea campionatului, pe un final de sezon in care lupta este mai stransa ca oricand, 5 puncte despartindu-i pe cei din Golaiesti de AS Tutora, echipa cu un meci mai putin disputat.

Partida de la Bosia a fost deblocata dupa prima jumatate de ora, cand Vasile Cojocaru a marcat pentru 0-1.

Bosia a restabilit egalitatea in finalul reprizei. Golul gazdelor a fost declarat cel mai frumos al intalnirii, dupa ce fundasul Ionut Paveliuc (45′), ajutat putin si de vant, a reusit sa catapulteze, de la 25 m, balonul in poarta aparata de Constantin Tautu.

In minutul 72, Cojocaru a readus-o pe Golaiesti in avantaj, semnand dubla, pentru ca Alexandru Cuzic sa inchida jocul, 1-3, cu putine momente inainte ca arbitrul Vlad Baban sa puna punct confruntarii din cadrul etapei a 16-a.

Avantul Golaiesti si AS Tutora se vor intalni in meci direct la mijlocul lunii mai, in penultima etapa a campionatului.

Vointa Bosia: Stoica, Harton, Paveliuc, Mihalache, Roibu, Tucanu, Teodorescu, Hlibocianu, Cascaval, Vieriu, Ciubotariu

Rezerve: Cracana, Buhus, Purice, Ursu

Avantul Golaiesti: Tautu, Hadarag, Dobre, Ivan, Ciobanu, Lungu, Cojocaru, Tamazlacaru, Postolache, Cuzic, I. Negoita

Rezerve: Turcanu, Galbau, Cazacu, Pribeagu, Ad. Dobre

Arbitru principal: Vlad Baban; arbitri asistenti: Razvan Sfredel, Iulian Hordila. Observator: Viorel Coman.