AS Poly 2014 si Unirea Ruginoasa lupta pentru un loc in finala Cupei Romaniei

0 Comments 📁 Cupa Romaniei 🕔11.June 2019

AS Poly 2014 Iasi si Unirea Ruginoasa se intalnesc, maine, la Targu Frumos, intr-un meci din cadrul fazei semifinalelor Cupei Romaniei, faza judeteana Iasi. Confruntarea de pe stadionul “Neculai Ratoi” va incepe de la ora 18:00, iar in caz de egalitate la sfarsitul celor 90 de minute, se va recurge la prelungiri si lovituri de departajare.

Prima finalista a fost stabilita in urma cu o saptamana, tot la Targu Frumos, dupa ce detinatoarea trofeului, Unirea Mircesti, a reusit sa treaca la limita, scor 1-0, de viitoarea campioana a Iasului, Moldova Cristesti.

AS Poly 2014 Iasi este surpriza placuta a acestei editii de Cupa Romaniei. Echipa lui Ionut Grumezescu s-a calificat meritat in penultimul act, impresionand cu Flacara Erbiceni, raportandu-ne la situatia din clasament (AS Poly a retrogradat). 3-2, cu AS Poly mereu la conducere, intr-un joc in care diferenta de scor putea fi mai mare. Pana atunci, AS Poly eliminase ACS Sportul Studentesc si pe CS Tomesti.

In ceea ce o priveste pe Unirea Ruginoasa, “alb-albastrii” au avut parte de un prim joc dominat in totalitate, 7-0 la Todiresti, urmat de o deplasare la Stolniceni Prajescu (2-0) si, in sferturi, 6-3 pe terenul Gloriei Baltati.

AS Poly 2014 Iasi-Unirea Ruginoasa va fi arbitrat de o brigada formata din Gabriel Mihuleac (centru), asistat la cele doua linii de Ana Puscasu si George Macovei.

Meciul va fi transmis in format LIVETEXT pe pagina de facebook duminicapetarla.ro.