AS Holboca întoarce și obține pe final victoria la Dobrovăț

0 Comments 📁 Liga 5 🕔05.July 2020

Media de 7 goluri înscrise per meci în precedentele jocuri amicale de acasă ale Stejarului (3-4 vs Bârnova, 7-0 vs Cozmești) era foarte aproape să fie respectată, după ce echipa antrenată de către Denis Crețu a condus-o în două rânduri pe AS Holboca, pentru ca pe final să piardă și o remiză echitabilă, ținând cont de cum s-au desfășurat ostilitățile.

La fel ca în meciul cu Stejarul Barnova, Dobrovățul a intrat abrupt, cu o lovitură de pedeapsă transformată elegant de șeptarul Dan Ciubotariu.

Cu vântul împotriva sa în primele 45 de minute, Holboca a reușit să își creeze un număr important de ocazii, jocul consistent al băieților lui Marian Caras (antrenor-jucător) fiind concretizat în minutul 35.

Gherasim a finalizat cu gol, 1-1, o acțiune purtată pe partea dreaptă.

În minutul 59, Stejarul a revenit la conducere, prin Cosmin Romașcu (assist Dragoș Juncănaru).

Zece minute mai târziu, Marius Ciobanu a restabilit egalitatea.

Incapabile să lovească decisiv, după câteva ocazii importante la poarta adversă, dintre care una clară, prin Sandu, gazdele au fost pedepsite în minutul 85 și 87.

Tânărul jucător al Holbocăi, Alexandru Hrib, a punctat pentru 3-2, iar Juncănaru stabilit scorul final printr-o reluare nefericită în propria poartă.