Duminica pe tarla

Fotbalul judetean si povestile sale

Blog

Florin Pintilii, antrenor Stejarul Sinesti: “Cred ca Mircesti va fi din nou campioana!”

0 Comments 📁 Interviuri 🕔01.August 2017
Florin Pintilii, antrenor Stejarul Sinesti: “Cred ca Mircesti va fi din nou campioana!”

Ieri, cu ocazia meciului amical dintre CSM Politehnica Iasi si Steaua Magica, incheiat cu scorul de 9-0, am dat nas in nas cu antrenorul Florin Pintilii in tribunele stadionului Emil Alexandrescu si am profitat de moment realizand acest amplu interviu, primul de pe site, cu finalistul Cupei Romaniei!

1. Te salut, Florine. Trecem direct la treaba: cu ce ganduri ataci noul an fotbalistic?

Fiecare inceput de sezon vine cu adrenalina lui. Urmarind forfota si miscarile pe bancile echipelor adverse, dar mai ales cele din loturile acestora, imi demonstreaza interesul din ce in ce mai mare pentru suprematia ligilor inferioare ale judetului nostru, deci nu pot decat sa ma bucur de mai multe meciuri importante in cadrul campionatului. Acest lucru ma si tine lipit de fotbalul mic. Cu gandul la aceste partide, voi ramane la echipa care si-a dorit cu adevarat sa continue alaturi de mine si in acest an competitional!

2. Cum se prezinta situatia la Sinesti? Se va merge pe tiparul clasic: hei-rup in tur si o pozitie linistitoare in iarna, iar din primavara mai pe “Despacito”?

La Sinesti, ca si investitie, nu pot spune ca vom rasturna carul mare, situatia financiara nefiind diferita de cea de pana acum, chiar daca se cauta solutii de mai bine. Totusi, primaria comunei asigura neconditionat sustinerea la un nivel peste conditiile multor echipe participante, iar persoanele care sustin echipa, ca si bonus pe langa ce vine din partea oficialitatilor, se anunta in continuare cel putin la fel de multi ca si pana acum. In ceea ce priveste strategia, cu siguranta nu vom fi preocupati decat de rezultatele de pe teren si, in functie de ce se va intampla pe parcurs, tintim in mod normal o clasare care sa ne conduca spre un retur in care sa punem presiune la varful clasamentului.

3. Sezonul trecut ai surprins printr-o noua prezenta in finala a Cupei Romaniei, cu Sinesti. Specialitatea casei, am putea spune. Cate ai la activ pana acum? Povesteste-ne putin cum au stat lucrurile acolo. Stiu despre Sinesti ca nu era interesata de Cupa, cum ai reusit sa ii convingi sa traga tare si in aceasta competitie?

Cupa Romaniei ramane si anul acesta obiectivul principal pentru mine, fiind o competitie in care orice echipa poate iesi in fata, depinzand de putine meciuri si avand posibilitatea de a aduce un trofeu important in istoria oricarui club, cu eforturi minime. In iarna, cand am preluat echipa din Sinesti, se vorbea despre orice, numai despre Cupa nu si am fost destul de dezamagit. Dar, pentru ca am avut intelegere la jucatori, am reusit sa-i conving de faptul ca merita sa incercam, chiar si fara satisfactie financiara, sa ajungem intr-o finala in care avem posibilitatea de a trai momente foarte placute. S-a jucat finala pe “Emil Alexandrescu” si, in ciuda faptului ca am pierdut, lumea a fost multumita, pentru ca nu oricine si nu oricand poate juca un astfel de meci, cu medaliile pe masa! Chiar daca medaliile si Cupa nu au avut culoarea ravnita, ele raman in vitrina clubului, iar satisfactia a continuat si dupa meci alaturi de oficialii echipei si a d-lui primar, care au stiut sa multumeasca baietilor pentru efortul depus! Personal am jucat trei finale: una am si castigat-o in “era Dumesti”, cand acea echipa era la un nivel greu de atins de catre alta competitoare. In prima faza, am pierdut  cu un an inainte in fata Dumestiului, cand conduceam echipa din Raducaneni, dupa prelungiri, apoi a venit cea castigata tot in fata lor, fiind tot la timona celor din Raducaneni, la penalty-uri, dupa un meci extrem de placut, pe care nu-l voi uita usor. A treia a fost cea de anul acesta, pierduta in fata celor de la Mircesti, insa am trecut de formatii mult mai bine cotate si mult mai bine finantate, vezi Erbiceni sau Ruginoasa. Tin mine ca dumestenii au castigat 7 trofee din 8, Raducaneni fiind singura care i-a suflat un trofeu si a invins-o in campionat, chiar la Dumesti in acea perioada.

4. Cu ce lot te prezinti in 2017/18? Noutati, plecari? Veteranul Grigoras mai poate? Il pastrezi la echipa si pe Gabi Dobre?

Ma voi baza in continuare pe Ioan Grigoras, acest fotbalist care ne demonstreaza ca nu conteaza cati ani ai, ci cat de mult iti doresti! Alaturi de el vor ramane si ceilalti jucatori de baza: Varlan, Caras, Vieru, Canciuc, Carare, Cara, Paftala. Poate la unul singur daca imi pot permite sa renunt, desi toti au oferte de la alte echipe. Fundasul stanga Carcea a plecat la lucru in Danemarca, Gabi Dobre s-a intors la Constanta si Bucataru la lucru in Cipru. Ei vor lipsi la reunirea lotului, dar in locul lor am deja acordul a trei jucatori. Poate vor mai veni unul sau doi, insa nu imi permit sa dau numele niciunuia, pentru ca sunt destule echipe care sar in aceste momente sa ia ce e mai bun si nu le dau idei. Oricum, nu suntem un club cu mari posibilitati de a avea un lot numeros si, fiind adeptul continuitatii, nu voi face schimbari majore.

5. Cum a fost vara aceasta pentru tine? Ai avut oferte si de la alte echipe?

Nu pot spune ca am avut vreo oferta invara aceasta… au fost niste discutii, niste tatonari, dar nimic concret. Pe de alta parte ma gandeam serios ca poate este momentul sa ma retrag, sa ofer mai mult timp familiei si celorlalte preocupari, insa lui Paul Paftala i-au fost de ajuns cateva cuvinte pentru a ma convinge sa continui la Sinesti.

6. In opinia ta, la nivelul Ligii a 4-a, cat conteaza aportul unui antrenor bun, cu care poti sa faci treaba?

La orice nivel o echipa este dependenta de un antrenor, pentru ca jucatorii sa stie ca au de urmat niste indicatii, sa stie ca se pot baza pe un sfat sau, dimpotriva, sa stie ca exista cineva peste care nu poti trece atunci cand crezi ca esti zmeu. Un antrenor nu ii invata neaparat fotbal pe cei din teren, mai ales la acest nivel unde cei care evolueaza au macar un juniorat sau au jucat in ligile superioare la un moment dat. Antrenorul formeaza echipa, o asaza, traseaza sarcini, schimba din mers, ambitioneaza si incurajeaza, intervine in momentele in care echipa este in cadere sau atunci cand este luata de val. Acolo unde nu este antrenor, nu va fi niciodata omogenitate, liniste si chiar dupa victorii apar disensiuni intre jucatori, bisericute si cu siguranta fluxul si refluxul de jucatori va fi la infinit! Sigur, cei care baga bani la echipa se vor in prim-plan, vor sa arate ca stiu joaca, vor merite, de aceea acestia trebuie lasati sa faca asa cum isi doresc, pentru ca fara ei fenomenul nu ar exista. Deci trebuie sa fim constienti ca asa cum fiecare liga isi are jucatorii ei, arbitrii ei, antrenorii ei, echipele isi au conducatorii lor care decid daca vor antrenor sau sunt ei totul!

7. Numeste un antrenor (sau mai multi) din “judeteana” pe care ii apreciezi in mod deosebit. Si de ce, daca doresti.

Pentru mine a existat un singur antrenor in judeteana noastra, desi multi fosti fotbalisti de ligi superioare au incercat sa-si puna amprenta pe la vreo echipa, si acela este Cotan. Pe langa faptul ca a castigat tot ce se putea castiga in judetul Iasi, a avut disciplina si prietenie la echipa, asa cum mi-ar placea sa vad peste tot, a stiut sa isi adune jucatorii in jurul lui si a avut omogenitate meci de meci. Fotbalul si buna dispozitie au fost mereu la ea acasa cand Adi antrena Dumestiul! Dintre toti ceilalti il remarc pe Beceru, care pe langa rezultate are un caracter nobil, calm si prietenos, isi respecta jucatorii si adversarul, chiar are o tactica in joc, momente cand stie sa-si poarte echipa in atac si cand sa astepte! Sa fie si locul 3, Marian Amanar, un antrenor care stie sa puna presiune pe jucatori, stie sa scoata ce este mai bun din ei.

8. Cel mai frumos moment trait de tine in “judeteana”? Cel mai neplacut?

Momente frumoase au fost destul de multe, altfel nu stateam deja 16 ani pe bancile judetenei. Cel mai frumos moment a fost finala cupei castigata in fata Dumestiului in 2012, atunci cand am condus cu 2-0 si am fost egalati pe final, iar jucatorii mei cereau schimbare! Nimeni nu mai credea ca putem castiga acel meci, nici macar eu, dar primul pe care l-am redresat a fost Carare, jucator cu un potential extraordinar, i-am spus ca el poate tine singur mijlocul, ca nu e altul mai bun ca el si in prelungiri a dat 4-5 pase de gol, insa Dumestiul a scapat cu fata curata pana la loviturile de departajare, unde Ioan Grigoras a adus Cupa la Raducaneni. A urmat o noapte de fericire, cu planuri mari alaturi de Maricel Popa, care venise langa echipa noastra si promitea echipa de divizia C la Raducaneni. Reusise primarul de atunci, Botezatu, sa-l convinga sa investeasca in echipa noastra. As avea mult de spus despre acel fost primar, dar ma multumesc prin a-l caracteriza ca patimas, corect, deosebit si inegalabil om al fotbalului!

Culmea, cel mai neplacut moment a venit la doua zile dupa succesul din cupa, atunci cand rezultatul alegerilor la primaria din Raducaneni l-a dat perdant pe d-ul Botezatu Neculai si fotbalul s-a stins acolo unde parea cel mai promitator! Regret ca nu am avut ocazia de a conduce o echipa cu buget de campioana!

9. Pe cine vezi castigand campionatul in acest an? Presupun ca Sinestiul va fi din nou un “arbitru” important in lupta la varf…

Cred ca Mircesti va fi iarasi campioana judetului! Are un primar care stie ce vrea, antrenor foarte capabil, lot extrem de valoros si baza sportiva aproape de finalizare. Urmaritoarele vor fi Erbiceni si Ruginoasa, nu vad alte echipe capabile sa tina ritmul!

10. La final, numeste un lucru pe care l-ai schimba in fotbalul judetean. Ceva care te deranjeaza si, poate, ca ai impresia ca ne tine pe loc. Multumesc!

Din fericire, lucrurile merg chiar bine in fotbalul mic la Iasi. Din anii 2000 incoace s-au facut pasi frumosi si importanti in ceea ce priveste bazele sportive, poate si site-ul de pe care putem afla in timp util cele mai importante stiri, a crescut siguranta oaspetilor si arbitrilor in anumite comune. Dau exemplu tocmai Ruginoasa, unde pentru prima oara in viata mea m-am simtit in siguranta intr-o deplasare. Totusi arbitrajul ramane o nedumerire pentru mine. Ca atitudine au invatat ceva de la domnul Ciobanu, ca miscari la fel, prezenta aproape impecabila la mai toti, totusi interpretarea fazelor este la pamant, decizii anapoda si eronate, ingamfare si nasul sus de tot. Cred ca se merge pe repede inainte in ceea ce-i priveste. Nu pot sa nu-mi amintesc de un tusier cand mi-a transmis ca nu stiu eu cine este el, ca pe dumnealui il vad la TV. Probabil isi imagina ca arbitreaza Astra-Viitorul 🙂 Daca as schimba ceva, sigur nu… daca as face asta, nu s-ar mai numi judeteana 🙂

Share this article with friends

No Comments

Sorry, No Comments, Yet !

There are no comments for this article at this moent, but you can be first one to leave a comment.

Write a Comment


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/duminica/public_html/wp-content/themes/sportimo-theme/functions/filters.php on line 163

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/duminica/public_html/wp-content/themes/sportimo-theme/functions/filters.php on line 164
<