Miroslava se intoarce cu o “Caruta” de goluri de la Mioveni

0 Comments 📁 Liga 2 🕔09.September 2017

Forma sportiva buna in care se afla Valentin Buhacianu l-a propulsat pe atacantul Stiintei in formula de start, acolo unde i-am regasit si pe nou-venitii Robert Caruta si Horia Crisan. Sebastian Bucur a fost rezerva in partida de la Mioveni.

Intre buturi a revenit Raul Avram, dupa ce poarta Miroslavei a fost acoperita de Sabin Tintea in deplasarea de la Metaloglobus si, acasa, cu Academica Clinceni.

Eduard Florescu a creat primele doua goluri ale formatiei gazda, in minutele 12 si 23. Loviturile de cap ale lui Cosmin Nastasie (7 metri) si Roberto Ayza (3 m) au distantat-o pe CS Mioveni pe tabela.

Cu zece minute inainte de finalul primei parti, Nastasie a realizat dubla la capatul unei faze in care au fost implicati Florescu si brazilianul Ayza (co-autor).

Ziua de gratie a lui Ayza si Florescu a continuat si imediat dupa pauza, cand brazilianul a devenit servant pentru Florescu (4-0).

Introdus din minutul 46, Alexandru Marin (72′) a inscris golul de onoare al formatiei iesene.

Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Daniel Ene in al doilea minut de prelungire.

Pentru Miroslava au mai evoluat Cosmin Nemtanu, Alexandru Taciuc (ambii introdusi in minutul 28) si Alexandru Marin (46′).

PROBLEMA FUNDAMENTALA a echipei lui Cristi Ungureanu nu o reprezinta infrangerea de la Mioveni, una asteptata daca e sa fim sinceri pana la capat, ci faptul ca baietii sai nu pot tine pasul cu un adversar de Liga a 2-a mai mult de 10-15 minute. Si, consecinta acestui fapt, caruta de goluri incasate in aceste prime sapte etape ale unui sezon luuuunnnggggg.

Urmatorul meci al Stiintei va fi tot in deplasare, la CSM Roman, miercuri, in cadrul turului III al Cupei Romaniei.

CS Mioveni: F. Croitoru – Tirică, Gugu, Ichim, Ed. Stoica – Mîrzeanu – Pirtea, Ed. Florescu, Andor, Ayza (cpt.) – C. Năstăsie
Rezerve: Sima – Traşcu, Burnea, R. Lazăr, Andr. Neagoe, Iamandi, D. Ene
Antrenor: Adrian Mihalcea

Ştiinţa: R. Avram – Cerneuţanu, Mateciuc, R. Crişan, G. Maxim, Săvoaia, Căruţă, Ed. Sandu, Asăvoaiei, Buhăcianu, Taciuc
Rezerve: Turiţă – Nemţanu, Căinari, Al. Marin, Curchi, Seb. Bucur, Botezatu
Antrenor: Cristian Ungureanu

Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); Asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).

Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş);